Genesis Tarihçe

1998 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve o dönemki Yunanistan Dışişleri Bakanı olan Yorgo Papendrau’nun dostluk mesajları Türkiye ve Yunanistan arasında olumlu rüzgârlar esmeye başlamasına vesile olmuştu. Bu rüzgârların ilk etkiledikleri alanlardan biri de işadamları oldu. Yunanistan’da 1923 yılında Omonia meydanında bir eczaneyle iş hayatına başlayan Nikolas Gerolymatos’un oğlu Panayotis Gerolymatos 1970’li yıllarda eczane işinden ilaç üretimi ve pazarlamasına geçmişti. 1980 ve 1990’lı yıllarda ulusal dağıtım, veteriner, kozmetik, diagnostik, OTC ürünleri de dünyanın muhtelif lisansör firmalarından bünyesine katarak 2000’li yıllarda 200 milyon Euro’luk büyüklüğe ulaşmıştı.

Türkiye’de yatırım için 1999 yılının Ekim ayında başlayan görüşmeler 2000 yılının Şubat ayında tamamlandı ve Genesis İlaç’ın kuruluşu Ağustos ayında gerçekleşti.

2001 yılında GSK’dan Septrin ve Basiscreme adlı ürünlerin ruhsatları satın alındı. Kasım ayında ilk faturalar kesildi. Sonraki 10 yıl içerisinde OTC ürünü Sinomarin başta olmak üzere birçok reçeteli ve reçetesiz ürün lansmanları yapıldı. Şu an portföyünde Sinomarin, Elimax ve Basiscreme’i bulunduran Genesis İlaç kişisel bakım ve kişisel tedavi alanına yeni ürünler ile yatırım yaparak 2020 yılında eczane kanalında Türkiye’nin OTC alanındaki lider firması olma vizyonu benimsenmiştir.